Subiektywne prognozy dla rynku najmu powierzchni biurowych na 2024 r.

 • 05.02.2024
 • BNM Real Estate Sp. z o.o.
 • ul. Nowy Świat 47
 • 00-042 Warszawa
 • PL

Optymalizacja, efektywność, elastyczność i ESG. Rok 2024 będzie kontynuacją już znanych na rynku trendów, ale nie zabraknie również nowych wyzwań. Zobacz, czego spodziewać się na rynku najmu powierzchni biurowych w 2024 roku.

report image
Rok 2024 zapowiada się interesująco, kontynuacja trendów i nowe zjawiska zmieniają rynek na naszych oczach. Będzie więcej opcji dla MŚP, a największe wyzwania będą dotyczyć wdrażaniu ESG i optymalizacji powierzchni pod pracę w modelu tradycyjnym oraz hybrydowym.

Regiony rosną w siłę

Na terenie całej Polski jest obecnie realizowanych około 700.000 mkw, z czego ponad 70% w miastach poza Warszawą. Sytuacja jest o tyle ciekawa, że możemy być świadkami dalszej ekspansji najemców na rynki regionalne lub wręcz relokacji części firm do miast z nowoczesną powierzchnią, ale niższymi stawkami czynszów.

Nowe przyciąga

Obecnie budynki niższej klasy borykają się z wieloma problemami, takimi jak starzejące się powierzchnie czy trudności w uzyskaniu refinansowania inwestycji. Zyskują na tym właściciele budynków wysokiej klasy (młodsze niż 5 lat), którzy atrakcyjnym pakietem zachęt, tj. zwolnieniami z czynszu oraz budżetem na aranżację powierzchni, skuszą tych, którym umowy będą kończyć się na przestrzeni kolejnych 2 lat.

Redukcja metrów

Powroty do biur sprawiają, że najemcy jeszcze chętniej analizują swoje potrzeby, co może przełożyć się na dalszą weryfikację metrów kwadratowych. Silnym trendem w roku 2023 była redukcja powierzchni oraz oddawanie biur w podnajem i będzie się on utrzymywał również w 2024 r.

Rozwój powierzchni elastycznych

Firmy z sektora MŚP będą miały wiele możliwości, aby relokować swój biznes do budynków o stricte biurowej funkcji, z uwagi na dynamiczny rozwój produktów dedykowanych dla mniejszych podmiotów. Elastyczne biura są niezwykle pożądane z uwagi na krótkie, odnawialne umowy oraz możliwość wejścia od zaraz do gotowego biura. Oprócz samych walorów jakościowych nieruchomości, dochodzi do głosu także komfort pracowników i kwestie środowiskowe, co odegra znacząca role we wdrażaniu zasad ESG.

Nadchodzi ESG

Coraz więcej firm będzie przygotowywało się do wdrożenia ESG, co znajdzie swoje odzwierciedlenie w zawieranych umowach najmu. Skoro już o umowach najmu mowa, to właściciele nieruchomości będą również modyfikować swoje kontrakty, aby wspólnie z użytkownikami budynku dbać zarówno o środowisko, jak i współpracę między biznesem, a pracownikami.

Pustostany to zagadka

Wskaźnik pustostanów powinien się zmniejszyć biorąc pod uwagę fakt względnie wysokiej aktywności najemców w sektorze biurowym i niskiej aktywności deweloperów. Z drugiej jednak strony mamy zjawisko “ukrytych pustostanów”, tj. częściowo pustych biur, na które umowy były podpisane jeszcze przed popularyzacją pracy zdalnej. Trend zmniejszania zajmowanej przez firmy powierzchni biurowej będzie powodował wzrost poziomu pustostanów.

Optymalizacja na każdym kroku

Firmy, podobnie jak w zeszłym roku, będą szukać przede wszystkim szeroko pojętej optymalizacji kosztów. Ta objawia się m.in przez:
– redukcję metrów kwadratowych,
– przebudowę istniejących powierzchni celem zmniejszenia kosztów eksploatacji,
– renegocjacje kontraktów, aby uzyskać korzystniejszy pakiet zachęt od właścicieli budynków.

Przeprowadzka do innego biurowca nie zawsze musi oznaczać oszczędności, czynsz to tylko jedna ze składowych całości opłat najmu biura. Najemcy powinni być czujni i analizować swoje kontrakty oraz kondycję budynku. W 2024 r. poszukiwane będą biura, które przy niewielkim nakładzie finansowym spełnią swoją funkcję. W innym przypadku najemcy będą się decydować na dłuższe kontrakty lub powierzchnie elastyczne.

Cały artykuł dostępny TUTAJ
 • BNM Real Estate Sp. z o.o.
 • ul. Nowy Świat 47
 • 00-042 Warszawa
 • PL

Pozostałe notatki

Szkolenie stacjonarne pt. „Kontrole i postępowania podatkowe 2024 – jak zabezpieczyć interes firmy i menedżerów” - 13 marca i 10 kwietnia 2024 r.

 • 29.02.2024

Zapraszamy na cykl szkoleń Hogan Lovells: 13 marca 2024 r. | Kontrole podatkowe i celno-skarbowe oraz 10 kwietnia 2024 r. | Podatkowa i karnoskarbowa odpowiedzialność członków zarządu i menedżerów

Nowe funkcjonalności seaexplorer

 • 29.02.2024

Kuehne+Nagel rozwija platformę seaexplorer dla klientów logistyki morskiej, wprowadzając kompleksowe dane na temat czasów realizacji przewozów śródlądowych dla ładunków pełnokontenerowych oraz drobnicowych.

Kuehne+Nagel otwiera nowe centrum logistyki drogowo-morskiej w Gdańsku

 • 21.02.2024

Kuehne+Nagel otworzyło nowe centrum przeładunkowe w pobliżu terminalu kontenerowego w Gdańsku, jednego z najszybciej rozwijających się terminali w Polsce.

Rohlig SUUS Logistics i Bielenda razem logistycznie od 15 lat

 • 16.02.2024

Rohlig SUUS Logistics już od 15 lat wspiera Bielendę, wiodącego producenta naturalnych kosmetyków do twarzy i ciała, w rozwoju biznesowym. Początkowo współpraca skupiała się na dystrybucji towarów po Polsce. Obecnie SUUS zapewnia kompleksowe usługi logistyczne, w tym również dowóz surowców do fabryk, składowanie wyrobów gotowych oraz usługi dodane, takie jak etykietowanie czy co-packing, a także dystrybucję kosmetyków na rynki Europy Zachodniej.