Uzupełniający urlop macierzyński – zmiany w przepisach od 19 marca!

  • 14.03.2025
  • MDDP Outsourcing Sp. z o.o. Sp. k.
  • ul. Towarowa 7
  • 00-839 Warszawa
  • PL

Zgodnie z nowymi przepisami, które wejdą w życie 19 marca 2025 r., wprowadzony zostanie tzw. uzupełniający urlop macierzyński. Będzie on trwał od 8 do 15 tygodni, w zależności od tygodnia ciąży, masy urodzeniowej dziecka oraz czasu spędzonego w szpitalu po porodzie.

report image
Nowe regulacje obejmą zarówno wcześniaki, jak i dzieci urodzone w terminie, które wymagały hospitalizacji.

Cel uzupełniającego urlopu macierzyńskiego


Obecne przepisy przewidują, że rodzice dzieci wcześniaków i dzieci wymagających hospitalizacji po porodzie mają takie same prawa do urlopu jak rodzice dzieci urodzonych w terminie. W praktyce oznacza to, że matki wcześniaków często muszą korzystać z urlopu wypoczynkowego lub zwolnień lekarskich, by opiekować się dzieckiem, co jest trudne, gdy nie mogą zawiesić urlopu macierzyńskiego wcześniej niż po 8 tygodniach.

Nowe przepisy mają na celu zlikwidowanie tej luki, dając dodatkowy czas na opiekę nad dzieckiem, który wymaga hospitalizacji po narodzinach. Takie zmiany mają szczególne znaczenie, ponieważ w Polsce każdego roku około 20 tys. dzieci wymaga hospitalizacji po porodzie.

Warunki przysługiwania uzupełniającego urlopu macierzyńskiego


Rodzice będą mogli skorzystać z dodatkowego urlopu, jeśli dziecko:
  • urodziło się przed 28. tygodniem ciąży lub miało wagę poniżej 1000 g – w wymiarze tygodnia urlopu za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu do 15. tygodnia po porodzie;
  • urodziło się po 28. tygodniu, ale przed 37. tygodniem ciąży, ważyło więcej niż 1000 g – w wymiarze tygodnia urlopu za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu do 8. tygodnia po porodzie;
  • urodziło się po 37. tygodniu ciąży, ale wymagało hospitalizacji przez co najmniej 2 dni po porodzie – w wymiarze tygodnia urlopu za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu do 8. tygodnia po porodzie.
W przypadku narodzin wieloraczków, długość urlopu ustalana będzie na podstawie najmniejszej masy urodzeniowej dziecka oraz długości hospitalizacji najdłużej leczonego dziecka.

Kto może skorzystać z uzupełniającego urlopu macierzyńskiego?


Prawo do urlopu przysługuje nie tylko rodzicom biologicznym, ale także rodzicom adopcyjnym oraz zastępczym. Osoby, które korzystają z zasiłku macierzyńskiego, również mogą ubiegać się o ten urlop.

Proces składania wniosku o uzupełniający urlop macierzyński


Aby skorzystać z tego urlopu, pracownik musi złożyć wniosek co najmniej 21 dni przed zakończeniem podstawowego urlopu macierzyńskiego. Wymagane dokumenty to m.in. zaświadczenie szpitalne oraz, w przypadku adopcji, dokumenty potwierdzające przyjęcie dziecka na wychowanie.

Zasiłek macierzyński


Za okres uzupełniającego urlopu macierzyńskiego przysługuje zasiłek macierzyński, wypłacany w wysokości 100% podstawy wymiaru, czyli tej samej kwoty, która stanowi podstawę do wypłaty standardowego zasiłku macierzyńskiego.

Ochrona zatrudnienia


Podczas korzystania z urlopu macierzyńskiego rodzice są objęci ochroną zatrudnienia. Oznacza to, że pracodawca nie może rozwiązać umowy o pracę z pracownikiem przebywającym na tym urlopie, z wyjątkiem sytuacji zwolnienia dyscyplinarnego.

Więcej na ten temat przeczytacie Państwo na stronie https://www.mddp-outsourcing.pl/
  • MDDP Outsourcing Sp. z o.o. Sp. k.
  • ul. Towarowa 7
  • 00-839 Warszawa
  • PL

Pozostałe notatki

Rohlig SUUS Logistics otworzył spółkę w Ukrainie

  • 20.05.2025

Rohlig SUUS Logistics uruchomił spółkę w Ukrainie, z siedzibą w Kijowie, umacniając swoją pozycję w Europie Środkowo-Wschodniej. Operator posiada wieloletnie doświadczenie w obsłudze ukraińskiego rynku i docenia rosnące gospodarcze znaczenie tego kraju. W nowej lokalizacji oferuje rozbudowany zakres usług logistycznych, w tym transport drogowy, kolejowy, lotniczy i morski, rozwiązania intermodalne oraz obsługę celną.

Kiedy cudzoziemiec potrzebuje podpisu kwalifikowanego w Polsce?

  • 20.05.2025

Czy cudzoziemiec w Polsce potrzebuje podpisu kwalifikowanego? W wielu sytuacjach — od prowadzenia firmy po kontakty z urzędami — e-podpis jest wręcz niezbędny. Sprawdź, kiedy warto go mieć i jak ułatwi sobie życie w Polsce!

KWKR doradzała przy konsolidacji grupy kapitałowej Software Mind w USA

  • 19.05.2025

Kancelaria KWKR doradzała wieloletniemu klientowi Software Mind sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie (software house) przy pośrednim nabyciu pozostałych 30% udziałów w amerykańskich spółkach Virtual M Inc. oraz The Big Three 912 Inc. Transakcja umożliwiła pełną konsolidację grupy kapitałowej Software Mind w Stanach Zjednoczonych.

Odrębności polskiego prawa umów o pośrednictwie handlowym i polskiego procesu gospodarczego względem regulacji prawa niemieckiego

  • 15.05.2025

4 kwietnia 2025 dr Joanna Schubel i Justyna Biernat, LL.M. (Bonn) wygłosiły w Lipsku w ramach 15. Sympozjum o aktualnych zagadnieniach prawa umów o pośrednictwie handlowym i międzynarodowego prawa handlowego referat na temat odrębności polskiego prawa umów o pośrednictwie handlowym i polskiego procesu gospodarczego względem regulacji prawa niemieckiego.