Na morzu nie wieje nudą: o zmianach w biznesie morskim w 2025 roku

  • 05.02.2025
  • Rohlig SUUS Logistics
  • ul. Równoległa 4A
  • 02-235 Warszawa
  • PL

Fracht morski odgrywa kluczową rolę w globalnej wymianie handlowej. Według danych IMO (Międzynarodowej Organizacji Morskiej) ok. 80-90% globalnego handlu odbywa się właśnie tym serwisem. Żegluga morska nie tylko łączy rynki z różnych kontynentów, ale także odgrywa istotną rolę geopolityczną.

report image
Potwierdzają to wydarzenia z ostatnich 2-3 lat. Czynniki klimatyczne, takie jak susza ograniczająca przepustowość Kanału Panamskiego czy ataki bojowników jemeńskich w Kanale Sueskim pokazują, że zachwiania na rynku frachtów morskich bezpośrednio wpływają na globalny biznes. Dlatego dostęp do kluczowych przepraw i szlaków to strategiczny zasób dla wielu krajów, to ich być albo nie być w handlu międzynarodowym. A jak wygląda sytuacja na morzu na początku 2025 roku?

Zmiana aliansów armatorów od lutego 2025 roku ma poprawić terminowość statków


Od lutego tego roku globalny rynek frachtów morskich czeka prawdziwa rewolucja za sprawą zmiany aliansów armatorów. Zakończył się sojusz 2M, który tworzyły MSC i Maersk, a swoje działania rozpoczął nowy – Gemini Cooperation, zawiązany przez Maersk i Hapag-Lloyd. Jednak ten nowy alians to nie tylko zacieśnienie współpracy pomiędzy dwoma graczami na rynku, 
z którymi mieliśmy do czynienia już niejednokrotnie. Gemini Cooperation wprowadza innowacyjną koncepcję transportu opartą na linowych połączeniach między portami hubowymi. Zamiast dotychczasowego systemu pętli statki będą zawijały do mniejszej liczby portów, a transport pomiędzy wybranymi większymi portami hubowymi a resztą terminali będzie realizowany przez mniejsze jednostki – shuttle vessels. Dzięki temu rozwiązaniu Maersk i Hapag-Lloyd liczą na poprawę terminowości statków, która jest największym wyzwaniem rynku armatorów i obecnie wynosi tylko 53% (dane za 2024 rok). Według założeń nowego aliansu, po pierwszym roku jego funkcjonowania ma wzrosnąć do 90%. Warto również podkreślić, że wybór terminali hubowych nie jest przypadkowy – w większości z nich Maersk lub Hapag-Lloyd posiadają pakiet udziałów. Dzięki temu armatorzy zakładają, że alians Gemini uzyska priorytet w obsłudze operacyjnej. Jest to interesujące rozwiązanie, któremu będziemy się uważnie przyglądać.

Przeczytaj cały artykuł.
  • Rohlig SUUS Logistics
  • ul. Równoległa 4A
  • 02-235 Warszawa
  • PL

Pozostałe notatki

Kompleksowa obsługa celna na każdym rynku z Rohlig SUUS Logistics

  • 26.03.2025

Rohlig SUUS Logistics oferuje usługę Customs Control Tower, zapewniając w jednym miejscu kompleksową obsługę celną towarów na całym świecie – zarówno w kraju nadania, jak i odbioru. Rozwiązanie to eliminuje konieczność angażowania klientów w procesy celne na każdym rynku osobno oraz zwiększa efektywność biznesową w międzynarodowym handlu.

CMS doradza A&R Investments Limited przy sprzedaży pakietu mniejszościowego akcji Modivo na rzecz CCC

  • 25.03.2025

CMS z sukcesem doradzał A&R Investments Limited przy sprzedaży mniejszościowego pakietu akcji Modivo S.A. na rzecz CCC S.A. Transakcja, o wartości 640 mln PLN, obejmuje płatność gotówkową oraz rozliczenie części ceny sprzedaży poprzez potrącenie z ceną emisyjną warrantów subskrypcyjnych CCC.

Obowiązek założenia adresu do e-Doręczeń dla przedsiębiorców – ważna zmiana, którą musisz wdrożyć do 1 kwietnia 2025 r.

  • 21.03.2025

Z dniem 1 kwietnia 2025 roku wchodzi w życie nowy obowiązek dla przedsiębiorców zarejestrowanych w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS). Od tego momentu każda firma musi posiadać adres do e-Doręczeń, który będzie wymagany w oficjalnej korespondencji urzędowej. Dowiedz się, jak szybko i sprawnie założyć firmowy adres e-Doręczeń!

Czy e-Doręczenia wpłyną na KSeF? Co muszą wiedzieć przedsiębiorcy?

  • 21.03.2025

Cyfryzacja administracji publicznej nabiera tempa. W 2025 roku obowiązkowe staną się zarówno e-Doręczenia, jak i Krajowy System e-Faktur (KSeF). Wiele firm zastanawia się, czy te dwa systemy są ze sobą powiązane i jak wpłyną na codzienną działalność. W tym artykule wyjaśniamy, co oznaczają te zmiany dla przedsiębiorców.