Praktyka Podatkowa wygrała przed NSA spór o odliczenie podatku VAT

  • 20.03.2025
  • Domański Zakrzewski Palinka sp. k.
  • Rondo ONZ 1
  • 00-124 Warszawa
  • PL
Szczegóły

Klient z branży paliwowej, reprezentowany przez Praktykę Podatkową DZP, odniósł ważny sukces w sporze podatkowym z organami administracji skarbowej.

Klient z branży paliwowej, reprezentowany przez Praktykę Podatkową DZP, odniósł ważny sukces w sporze podatkowym z organami administracji skarbowej, dotyczącym odmowy odliczenia podatku VAT z faktur dokumentujących zakup paliwa od krajowych kontrahentów.

Naczelny Sąd Administracyjny wyrokiem z dnia 28 października 2024 r. (sygn. akt I FSK 1628/21) potwierdził, że klient dochował należytej staranności w relacjach biznesowych z kontrahentami, a organy podatkowe nie miały podstaw do kwestionowania jego prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego. Dzięki temu klient DZP, skutecznie obronił swoje stanowisko i uzyskał korzystne rozstrzygnięcie w sprawie.

Na wcześniejszym etapie sprawy organy podatkowe obu instancji oraz wojewódzki sąd administracyjny uznały, że jako przedsiębiorca działający w branży podwyższonego ryzyka (paliwowej), podatnik powinien dochować podwyższonej staranności.

Zdaniem organów i sądu I instancji uzyskanie przez podatnika urzędowych potwierdzeń rejestracji kontrahentów (w tym dla celów VAT), zaświadczeń o niezaleganiu w daninach publicznych, koncesji paliwowych wydanych przez Prezesa URE czy potwierdzeń wpłaty kaucji gwarancyjnych miało jedynie charakter „formalny” i było niewystarczające. Oczekiwano od niego dodatkowych działań weryfikacyjnych, takich jak wizyty w siedzibach kontrahentów oraz sprawdzenie całego łańcucha dostaw.

NSA uchylił wyrok WSA i decyzję Dyrektora IAS w Warszawie, uwzględniając argumentację pełnomocników DZP:
  • odmowa odliczenia VAT to wyjątek i musi być stosowana zgodnie z zasadą neutralności,
  • organy podatkowe muszą wykazać, że podatnik wiedział lub powinien był wiedzieć o oszustwie,
  • ocena sprawy wymaga analizy całości okoliczności sprawy, a nie tylko wybranych jej elementów,
  • akceptacja stanowiska organów prowadziłaby do wniosku, że podatnik nigdy nie spełnia w sposób zadawalający warunków do uznania, że dochował należytej staranności,
  • urzędowe potwierdzenia legalności działalności kontrahenta, np. koncesje paliwowe, mają znaczenie przy ocenie dochowania należytej staranności przez podatnika,
  • podatnik działający w dobrej wierze nie może ponosić odpowiedzialności za nieuczciwość podmiotów na wcześniejszym etapie obrotu,
  • cena paliwa niższa niż oferowana przez międzynarodowy koncern paliwowy nie oznacza automatycznie nierynkowej transakcji.
Powyższy wyrok ma kluczowe znaczenie nie tylko dla klienta DZP – zarówno ze względu na sporną kwotę przekraczającą 6,2 mln zł, jak i jego wymiar systemowy, ponieważ decyzja podatkowa obejmowała jedynie dwa wybrane miesiące, a zagrożone były również kolejne okresy rozliczeniowe. Orzeczenie to istotnie wpływa także na sytuację innych podatników toczących spory z organami skarbowymi w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT. NSA jasno określił granice pojęcia „należytej staranności” wymaganej od podatnika, podkreślając, że ich przekroczenie przez organy podatkowe prowadzi do wadliwości decyzji.

[...]

Klienta przed NSA reprezentowali Paweł Suchocki, Counsel oraz Artur Nowak, Partner współzarządzający Praktyką Podatkową.

Więcej informacji na stronie: 
https://www.dzp.pl/dzp-doradza/452-praktyka-podatkowa-wygrala-przed-nsa-spor-o-odliczenie-podatku-va...
  • Domański Zakrzewski Palinka sp. k.
  • Rondo ONZ 1
  • 00-124 Warszawa
  • PL

Pozostałe notatki

Kancelaria White&Case doradzała Bankowi Polska Kasa Opieki S.A. przy emisji podporządkowanych obligacji kapitałowych o wartości 750 mln PLN

  • 09.05.2025

Międzynarodowa kancelaria prawna White & Case LLP doradzała Bankowi Polska Kasa Opieki S.A., jako emitentowi, w związku z emisją podporządkowanych obligacji kapitałowych o wartości 750 mln PLN (ok. 175,5 mln EUR).

Port Koper: handlowa brama Europy Środkowej

  • 07.05.2025

Chociaż linia brzegowa Słowenii liczy zaledwie 44 km, to wyróżnia się jednym z najszybciej rosnących portów w regionie Adriatyku. Port w Koprze kolejny rok z rzędu zanotował dobre wyniki, w 2024 r. przeładowano tam ponad 1,13 mln TEU i ustanowiono nowy rekord przepustowości. Co wpływa na dynamikę wzrostu? Jakie elementy są składową sukcesu?

Ceny transferowe 2024

  • 06.05.2025

Sprawdź, jak się wywiązać z obowiązków w zakresie cen transferowych za 2024 rok​, uzględniając nowe przepisy, w naszym zwięzłym opracowaniu.​

Kwalifikowany podpis elektroniczny dla obcokrajowca w Polsce – jak uzyskać e-podpis bez numeru PESEL dzięki IDnow

  • 28.04.2025

Cudzoziemcy prowadzący działalność w Polsce często napotykają na trudności związane z cyfrowym podpisywaniem dokumentów. Kwalifikowany podpis elektroniczny, równoważny podpisowi odręcznemu, staje się niezbędnym narzędziem w kontaktach z administracją i partnerami biznesowymi. Dzięki usłudze IDnow, możliwe jest zdalne potwierdzenie tożsamości bez konieczności posiadania numeru PESEL, co otwiera drzwi do pełnego uczestnictwa w polskim ekosystemie cyfrowym.