Eksperci z Praktyki Podatkowej skutecznie reprezentowali sieć zajmującą się sprzedażą detaliczną produktów spożywczych w sporze dotyczącym stosowania obniżonej stawki VAT.
W odniesieniu do kilku towarów (nabywanych od zewnętrznego dostawcy) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej podzielił stanowisko spółki i potwierdził prawidłowość zastosowania stawki VAT 5%. Natomiast w odniesieniu do kanapek wytwarzanych na miejscu i trafiającej do lady chłodniczej w celu sprzedaży oraz lodów sprzedawanych na gałki, Dyrektor KIS uznał, że dostawa towarów powinna być kwalifikowana do działu 56 PKWiU 2015, a w konsekwencji podlegać opodatkowaniu stawką VAT 8%.
Spór dotyczył tzw. nowej matrycy stawek VAT, zatem stanu prawnego obowiązującego od 1 lipca 2020 r.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach częściowo zgodził się ze spółką, a częściowo z dyrektorem KIS. W zakresie kanapek wytwarzanych na miejscu uznał rację skarżącej spółki, natomiast w odniesieniu do lodów podzielił stanowisko Dyrektora KIS.
18 grudnia 2024 r. NSA, wskutek skargi kasacyjnej przygotowanej przez Praktykę Podatkową DZP, uchylił wyrok WSA w Gliwicach oraz II-instancyjną decyzję Dyrektora KIS w zakresie lodów oraz oddalił skargę kasacyjną organu w sprawie dotyczącej kanapek.
NSA wskazał, że w obydwu sprawach nie wystąpiły usługi wspomagające dostawę towarów, wobec czego nie należy traktować takiej sprzedaży jako usług związanych z wyżywieniem kwalifikowanych do działu 56 PKWiU 2015.
Zdaniem NSA w przypadku lodów samo porcjowanie i nakładanie oraz wydawanie ich kupującemu nie jest przetworzeniem wyrobu w wyniku, którego masa lodowa staje się zdatna do bezpośredniego spożycia (sygnatura sprawy I FSK 88/22).
W przypadku kanapek natomiast NSA zwrócił uwagę, że nie powstają one na indywidualne zamówienie klienta, ale są produktem komponowanym w określony, stały sposób, sprzedawanym jak każdy inny towar. Zdaniem NSA w tej sprawie również nie dochodzi do wykonywania dodatkowych usług, które różnicowałyby sprzedaż kanapek w piekarni od sprzedaży kanapek w marketach lub innych punktach handlowych (sygnatura sprawy I FSK 557/22).
Kluczowym doradcą w sprawie i pełnomocnikiem przed NSA był radca prawny Jan Czerwiński, którego wspierali radca prawny Artur Nowak, doradczyni podatkowa Renata Łapińska oraz Dawid Biedrzycki z Praktyki Podatkowej.
Wyrok ten ma niezwykle istotne znaczenie nie tylko dla klienta DZP, lecz również innych podmiotów zajmujących się sprzedażą analogicznych produktów. Jest bowiem jednym z pierwszych wyroków NSA dotyczących produktów spożywczych i stawki VAT wydanych w odniesieniu do aktualnie obowiązującego stanu prawnego, tj. nowej matrycy stawek VAT.