Praktyka Podatkowa wygrywa przed NSA spór o stawkę VAT na lody w gałkach i kanapki

  • 07.01.2025
  • Domański Zakrzewski Palinka sp. k.
  • Rondo ONZ 1
  • 00-124 Warszawa
  • PL
Szczegóły

Eksperci z Praktyki Podatkowej skutecznie reprezentowali sieć zajmującą się sprzedażą detaliczną produktów spożywczych w sporze dotyczącym stosowania obniżonej stawki VAT.

Praktyka Podatkowa skutecznie reprezentowała sieć zajmującą się sprzedażą detaliczną m.in. pieczywa, ciastek, kanapek i lodów. Spółka wystąpiła o szereg wiążących informacji stawkowych chcąc potwierdzić możliwość stosowania stawki VAT 5% dla wybranego asortymentu towarowego.

W odniesieniu do kilku towarów (nabywanych od zewnętrznego dostawcy) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej podzielił stanowisko spółki i potwierdził prawidłowość zastosowania stawki VAT 5%. Natomiast w odniesieniu do kanapek wytwarzanych na miejscu i trafiającej do lady chłodniczej w celu sprzedaży oraz lodów sprzedawanych na gałki, Dyrektor KIS uznał, że dostawa towarów powinna być kwalifikowana do działu 56 PKWiU 2015, a w konsekwencji podlegać opodatkowaniu stawką VAT 8%.

Spór dotyczył tzw. nowej matrycy stawek VAT, zatem stanu prawnego obowiązującego od 1 lipca 2020 r.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach częściowo zgodził się ze spółką, a częściowo z dyrektorem KIS. W zakresie kanapek wytwarzanych na miejscu uznał rację skarżącej spółki, natomiast w odniesieniu do lodów podzielił stanowisko Dyrektora KIS.

18 grudnia 2024 r. NSA, wskutek skargi kasacyjnej przygotowanej przez Praktykę Podatkową DZP, uchylił wyrok WSA w Gliwicach oraz II-instancyjną decyzję Dyrektora KIS w zakresie lodów oraz oddalił skargę kasacyjną organu w sprawie dotyczącej kanapek.

NSA wskazał, że w obydwu sprawach nie wystąpiły usługi wspomagające dostawę towarów, wobec czego nie należy traktować takiej sprzedaży jako usług związanych z wyżywieniem kwalifikowanych do działu 56 PKWiU 2015.

Zdaniem NSA w przypadku lodów samo porcjowanie i nakładanie oraz wydawanie ich kupującemu nie jest przetworzeniem wyrobu w wyniku, którego masa lodowa staje się zdatna do bezpośredniego spożycia (sygnatura sprawy I FSK 88/22).

W przypadku kanapek natomiast NSA zwrócił uwagę, że nie powstają one na indywidualne zamówienie klienta, ale są produktem komponowanym w określony, stały sposób, sprzedawanym jak każdy inny towar. Zdaniem NSA w tej sprawie również nie dochodzi do wykonywania dodatkowych usług, które różnicowałyby sprzedaż kanapek w piekarni od sprzedaży kanapek w marketach lub innych punktach handlowych (sygnatura sprawy I FSK 557/22).

Kluczowym doradcą w sprawie i pełnomocnikiem przed NSA był radca prawny Jan Czerwiński, którego wspierali radca prawny Artur Nowak, doradczyni podatkowa Renata Łapińska oraz Dawid Biedrzycki z Praktyki Podatkowej.

Wyrok ten ma niezwykle istotne znaczenie nie tylko dla klienta DZP, lecz również innych podmiotów zajmujących się sprzedażą analogicznych produktów. Jest bowiem jednym z pierwszych wyroków NSA dotyczących produktów spożywczych i stawki VAT wydanych w odniesieniu do aktualnie obowiązującego stanu prawnego, tj. nowej matrycy stawek VAT.
  • Domański Zakrzewski Palinka sp. k.
  • Rondo ONZ 1
  • 00-124 Warszawa
  • PL

Pozostałe notatki

Kompleksowa obsługa celna na każdym rynku z Rohlig SUUS Logistics

  • 26.03.2025

Rohlig SUUS Logistics oferuje usługę Customs Control Tower, zapewniając w jednym miejscu kompleksową obsługę celną towarów na całym świecie – zarówno w kraju nadania, jak i odbioru. Rozwiązanie to eliminuje konieczność angażowania klientów w procesy celne na każdym rynku osobno oraz zwiększa efektywność biznesową w międzynarodowym handlu.

CMS doradza A&R Investments Limited przy sprzedaży pakietu mniejszościowego akcji Modivo na rzecz CCC

  • 25.03.2025

CMS z sukcesem doradzał A&R Investments Limited przy sprzedaży mniejszościowego pakietu akcji Modivo S.A. na rzecz CCC S.A. Transakcja, o wartości 640 mln PLN, obejmuje płatność gotówkową oraz rozliczenie części ceny sprzedaży poprzez potrącenie z ceną emisyjną warrantów subskrypcyjnych CCC.

Obowiązek założenia adresu do e-Doręczeń dla przedsiębiorców – ważna zmiana, którą musisz wdrożyć do 1 kwietnia 2025 r.

  • 21.03.2025

Z dniem 1 kwietnia 2025 roku wchodzi w życie nowy obowiązek dla przedsiębiorców zarejestrowanych w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS). Od tego momentu każda firma musi posiadać adres do e-Doręczeń, który będzie wymagany w oficjalnej korespondencji urzędowej. Dowiedz się, jak szybko i sprawnie założyć firmowy adres e-Doręczeń!

Czy e-Doręczenia wpłyną na KSeF? Co muszą wiedzieć przedsiębiorcy?

  • 21.03.2025

Cyfryzacja administracji publicznej nabiera tempa. W 2025 roku obowiązkowe staną się zarówno e-Doręczenia, jak i Krajowy System e-Faktur (KSeF). Wiele firm zastanawia się, czy te dwa systemy są ze sobą powiązane i jak wpłyną na codzienną działalność. W tym artykule wyjaśniamy, co oznaczają te zmiany dla przedsiębiorców.