Sukces DZP w sprawie dotyczącej zarzutów o nieuczciwą konkurencję

  • 11.04.2025
  • Domański Zakrzewski Palinka sp. k.
  • Rondo ONZ 1
  • 00-124 Warszawa
  • PL
Szczegóły

Klientowi reprezentowanemu przez Pawła Lewandowskiego, Macieja Orkusza i Annę Cieplę zarzucano bezprawne naśladownictwo i korzystanie z renomy konkurenta.

4 kwietnia Sąd Apelacyjny w Warszawie wydał wyrok oddalający apelację powoda od korzystnego dla klienta DZP wyroku, przyznając, że ten nie dopuścił się zarzucanych mu czynów nieuczciwej konkurencji. Orzeczenie to kończy sprawę zainicjowaną jeszcze w 2017 r., w której wypowiadał się również Sąd Najwyższy, a którą z ramienia DZP prowadzili: Paweł Lewandowski, Maciej Orkusz i Anna Ciepla z Praktyki Postępowań Spornych.

Sprawa ta stanowiła jednocześnie jeden z kilku procesów o analogicznej tematyce toczących się między stronami, a mających swoje źródło w sporze sądowym rozstrzygniętym przez Sąd Apelacyjny we Wrocławiu jeszcze w 2008 r.

Klientowi DZP – jednemu z największych wydawnictw prasowych w Polsce – konkurent zarzucił bezprawne korzystanie z jego renomy oraz naśladowanie stosowanych przez niego oznaczeń na okładkach czasopism. Niezależnie od roszczeń o zaprzestanie stosowania tych oznaczeń i złożenie oświadczenia w odpowiedniej treści i formie, wydawnictwo konkurencyjne wobec naszego klienta wnosiło również o zasądzenie wielomilionowej kwoty tytułem bezpodstawnie uzyskanych korzyści.

Obok zarzutów o dopuszczenie się nieuczciwej konkurencji przez klienta DZP sąd rozstrzygał również spór dotyczący mocy wiążącej wydanego wcześniej między stronami wyroku rozstrzygającego tożsamą tematykę.

Sprawa zwraca także uwagę, ponieważ jest przykładem sytuacji, w której sądy I oraz II instancji wykazały się odmiennym podejściem do tego samego problemu.
  • Domański Zakrzewski Palinka sp. k.
  • Rondo ONZ 1
  • 00-124 Warszawa
  • PL

Pozostałe notatki

Kwalifikowany podpis elektroniczny dla obcokrajowca w Polsce – jak uzyskać e-podpis bez numeru PESEL dzięki IDnow

  • 28.04.2025

Cudzoziemcy prowadzący działalność w Polsce często napotykają na trudności związane z cyfrowym podpisywaniem dokumentów. Kwalifikowany podpis elektroniczny, równoważny podpisowi odręcznemu, staje się niezbędnym narzędziem w kontaktach z administracją i partnerami biznesowymi. Dzięki usłudze IDnow, możliwe jest zdalne potwierdzenie tożsamości bez konieczności posiadania numeru PESEL, co otwiera drzwi do pełnego uczestnictwa w polskim ekosystemie cyfrowym.

SOX compliance – rola głównego księgowego w zapewnianiu zgodności z ustawą Sarbanes-Oxley

  • 25.04.2025

Zgodność z przepisami SOX to jedno z kluczowych wyzwań dla firm notowanych na giełdzie. Sarbanes-Oxley Act został wprowadzony w 2002 roku, jako odpowiedź na skandale korporacyjne – takie jak upadek Enronu – które wstrząsnęły światem finansów. Co dokładnie oznacza SOX compliance i jakie znaczenie ma tu rola głównego księgowego?

Wydarzenie stacjonarne: PwC CEE Innovation Day, 28 kwietnia, godz. 15:00 - 20:00

  • 23.04.2025

Z radością zapraszamy na nadchodzący PwC CEE Innovation Day, event* podsumowujący tegoroczny program PwC Scale CEE. Podczas spotkania poznamy dziewięć startupów, które były częścią PwC Scale, przyjrzymy się ich innowacyjnym rozwiązaniom oraz będziemy eksplorować najnowsze trendy w technologii. Porozmawiamy także o doświadczeniach ze współpracy z inwestorami, korporacjami i startupami na poziomie europejskim.

Raport PwC: "Listing Act: Podsumowanie najważniejszych zmian. Nowy wiatr w żagle emitentów"

  • 23.04.2025

Link do raportu (dostępny w dwóch vs. językowych): https://www.pwc.pl/pl/publikacje/listing-act-podsumowanie-najwazniejszych-zmian.html?utm_source=email&utm_medium=email&utm_campaign=public-sector-ipo&utm_content=raport-listing-act-podsumowanie-najwazniejszych-zmian-izby-email-email-07-04-2025&utm_custom=email_email