SUUS rozwija ofertę usług celnych w Małopolsce

  • 09.10.2024
  • Rohlig SUUS Logistics
  • ul. Równoległa 4A
  • 02-235 Warszawa
  • PL

Rohlig SUUS Logistics, największy polski operator logistyczny, uruchomił skład celny oraz magazyn czasowego składowania w oddziale w Kokotowie k. Krakowa. Nowa inwestycja umożliwia kompleksową obsługę towarów importowanych i eksportowanych dla firm z Małopolski, jak również z Europy Środkowo-Wschodniej i Bałkanów. Jest to 11. skład celny oraz 12. magazyn czasowego składowania SUUSa w Polsce.

report image
Nowe rozwiązanie, o powierzchni niespełna 11 000 m², znajduje się na terenie krakowskiego oddziału, który łączy funkcje magazynu logistycznego oraz terminalu cross-dock. Oprócz nowej oferty celnej, SUUS zapewnia w regionie m.in. krajowy i międzynarodowy transport drogowy, miejsce uznane do przedstawiania towarów organom celnym i krótkotrwałego czasowego składowania oraz usługi dodane, takie jak co-packing czy etykietowanie. Ponadto oferuje przechowywanie towarów – teraz także tych przed odprawą celną – zarówno w systemie blokowym, jak i w standardowych regałach wysokiego składowania oraz regałach wysokiego składowania typu VNA. Obiekt spełnia również wszystkie wymagania umożliwiające obsługę produktów spożywczych.

Skład celny pozwala na odroczenie w czasie zapłaty ceł oraz podatków akcyzowego i VAT do momentu wyprowadzenia towarów. Umożliwia to przedsiębiorcom efektywne zarządzanie płynnością finansową oraz zapasami. W przypadku reeksportu pozwala również na nieuiszczanie ceł i innych należności podatkowych, a także na przeprowadzenie procedury naprawczej, np. w przypadku zatrzymania towaru przez urząd celny. Co więcej, w składzie celnym możemy także etykietować czy banderolować produkty – tłumaczy Mirosław Kłósek, Customs Services Director w Rohlig SUUS Logistics. – Z kolei przechowywanie w magazynie czasowego składowania stosuje się zazwyczaj, gdy towar czeka na odprawę celną i wymaga uzupełnienia dokumentów. W przeciwieństwie do składu celnego ta opcja jest ograniczona czasowo – uzupełnia.

W krakowskim centrum logistycznym zlokalizowany jest 11. skład celny oraz 12. magazyn czasowego składowania operatora w Polsce. To trzecia inwestycja w obszarze celnym wdrożona w ostatnim czasie, po projektach w oddziałach w Sosnowcu i Białymstoku. Ponadto SUUS posiada 14 oddziałów agencji celnych oraz ponad 60 miejsc uznanych. Firma dokonuje rocznie 200 tys. odpraw celnych przesyłek drogowych, morskich, lotniczych i kolejowych.Małopolska globalną bramą logistyczną dla regionu CEE czy Bałkanów

Biznes w Małopolsce dynamicznie się rozwija. Dotyczy to np. branży metalurgicznej, technologicznej czy stolarki okiennej i drzwiowej. Firmy z tego regionu często działają w wymiarze globalnym – na rynkach w USA czy Azji. Zarówno importują surowce i materiały do produkcji, jak i eksportują wyroby gotowe. Dlatego kompleksowe wsparcie logistyczne, w tym także obsługa celna, jest kluczowe dla ich efektywnej ekspansji – mówi Rafał Małek, Regional Director w Rohlig SUUS Logistics. Małopolska to także naturalna brama na południe Europy, m.in. do innych państw z regionu CEE czy na Bałkany. Dlatego nasze centrum logistyczne może być również ważnym elementem globalnych łańcuchów firm z tych krajów – dodaje.

Krakowski oddział SUUSa zlokalizowany jest w strategicznym punkcie Małopolski, z dobrym dostępem do drogi ekspresowej S7 oraz autostrady A4, które pozwalają na efektywny przewóz towarów po Polsce, jak i do innych krajów. W obsłudze globalnych transportów duże znaczenie w regionie ma także lotnisko w Balicach, które zapewnia bezpośrednie połączenia m.in. z USA (Chicago i Nowy Jork) oraz Dubajem, stanowiącym jeden z głównych hubów na linii Azja Południowa-Europa.
  • Rohlig SUUS Logistics
  • ul. Równoległa 4A
  • 02-235 Warszawa
  • PL

Pozostałe notatki

DZP doradzało Glomak w nabyciu firmy prowadzącej działalność w zakresie sprzedaży maszyn budowlanych

  • 20.12.2024

Multidyscyplinarny zespół ekspertów DZP doradzał Glomak w pierwszej na polskim rynku transakcji nabycia 100% udziałów w spółce Grausch i Grausch Maszyny Budowlane.

DZP doradcą Protective Industrial Products w transakcji przejęcia części biznesu Honeywell

  • 20.12.2024

Katarzyna Biarda, Margarita Kobojek, Maciej Zajda, Tymon Grabarczyk, Katarzyna Zwierz-Wilkocka, Anna Okła-Woźniak wsparli klienta w procesie podpisania umowy sprzedaży.

4. Webinarium: trendy prawne 2024 Termin: 15 stycznia godz. 10:00-12:30

  • 18.12.2024

Szanowni Państwo, Już 15 stycznia 2025 spotykamy się na największym webinarium prawnym organizowanym przez kancelarię PwC Legal Polska. Nasi eksperci przedstawią najważniejsze regulacje, które będą miały kluczowe znaczenie dla biznesu w nadchodzącym roku.

Raport: Perspektywy rozwoju branży rozrywki i mediów w Polsce 2024-2028

  • 18.12.2024

Pięcioletnia prognoza wydatków konsumentów oraz reklamodawców w branży telekomunikacji, rozrywki i mediów