Instytucje unijne na ostatniej prostej do wprowadzenia min. stawki podatkowej

 • 24.05.2022
 • KWKR Konieczny, Wierzbicki i Partnerzy SKA
 • ul. Kącik 4
 • 30-549 Kraków
 • PL

Planowana reforma, nad którą obecnie debatuje Europarlament, może znacznie pokrzyżować plany przedsiębiorcom, korzystającym z możliwości prowadzenia swojej działalności gospodarczej w krajach UE o liberalnych prawach podatkowych.

report image

Cel reformy

Planowana reforma ma zapobiegać sytuacji, w której międzynarodowe korporacje nie odprowadzają podatków w miejscu uzyskania zysków, ale przenoszą zyski do miejsc których jurysdykcje umożliwiają  skorzystanie z preferencyjnego opodatkowania. Weryfikacji będzie podlegać czy efektywna stawka podatkowa nie jest niższa niż minimalna stawka ustalona dyrektywą, a następnie dopiero aktualizować będzie się obowiązek wyrównania podatku, co do zasady przez ostateczną jednostkę dominującą, ale państwa członkowskie mają też możliwość prowadzenia systemu krajowego podatku wyrównawczego – który będzie zakładał konieczność wyrównania przez podmioty składowe grup MNE mające siedzibę na terytorium tego państwa członkowskiego.

Propozycje stawek

Początkowo minimalna stawka podatku oraz progu podatku efektywnej stawki podatkowej na została zaproponowana na poziomie 15%. Obecnie Komisja Ekonomii i Polityki monetarnej proponuje zmianę do projektu dyrektywy, która zakłada wyższy próg 21% minimalnej stawki. Projekt dyrektywy przewiduje konieczność implementacji jej przepisów przez państwa członkowskie w terminie do 31 grudnia 2022r. i zastosowania zasad minimalnego opodatkowania od 1 stycznia 2023r. 

Dominika Cholewa z krakowskiej kancelarii "KWKR Konieczny Wierzbicki i Partnerzybędzie na bieżąco monitorować temat, który jest niezwykle istotny z punktu widzenia inwestorów.
 • KWKR Konieczny, Wierzbicki i Partnerzy SKA
 • ul. Kącik 4
 • 30-549 Kraków
 • PL

Pozostałe notatki

Aktualności KWKR doradzało Matexi przy nowej transakcji zakupu nieruchomości 27.06.2022 KWKR doradzało Matexi przy nowej transakcji zakupu nieruchomości

 • 27.06.2022

Specjaliści KWKR kompleksowo doradzali Matexi sp. z o.o. przy zawarciu przedwstępnej umowy sprzedaży nieruchomości, w wyniku której nasz stały Klient zyskał możliwość zakupu nieruchomości położonej w jednej z najatrakcyjniejszych części Krakowa.

White & Case doradzała bankom przy emisji akcji spółki ENEA S.A. o wartości 750 mln zł

 • 23.06.2022

Międzynarodowa kancelaria prawna White & Case doradzała Pekao Investment Banking, który pełnił rolę globalnego koordynatora oferty oraz współprowadzącego księgę popytu, oraz Bankowi Polska Kasa Opieki S.A. – Biuro Maklerskie Pekao, pełniącemu rolę współprowadzącego księgę popytu oraz agenta rozliczeniowego, w związku z emisją przez spółkę ENEA S.A. akcji serii D o wartości 750 milionów zł.

Kancelaria White & Case doradzała na rzecz Grupy Pracuj w związku z przejęciem niemieckiej spółki softgarden e-recruiting

 • 23.06.2022

Międzynarodowa kancelaria prawna White & Case doradzała spółce Grupa Pracuj S.A. przy nabyciu niemieckiej spółki softgarden e-recruiting GmbH za kwotę ok. 118 milionów EUR. Finalizacja transakcji przewidywana jest do końca czerwca 2022 roku.

Mamy prestiżowe, podwójne wyróżnienie w Rankingu prawniczym „Rzeczpospolitej”!

 • 23.06.2022

21 czerwca otrzymaliśmy dwa wyjątkowe wyróżnienia na Gali Rankingu Kancelarii Prawniczych 2022. Docenieni zostaliśmy za wkład w budowę rynku prawniczego w Polsce oraz innowacyjne rozwiązania.