Prezentacja perfekcyjna – jak ją stworzyć?

 • 13.05.2022
 • Admind Agency Sp. z o.o. Sp. k.
 • ul. Dworska 1
 • 30-314 Kraków
 • PL

Prezentacje są skutecznym lecz niełatwym narzędziem do przedstawiania pomysłów czy wyników pracy. Muszą zawierać wszystkie najistotniejsze informacje, a zarazem nie mogą być przeładowane tekstem. Powinny przyciągać wzrok, ale nie mogą być zbyt kolorowe. To wszystko może powodować niemały zawrót głowy. Dlatego chcemy ułatwić Ci pracę, dając kilka żelaznych zasad.

report image

Zawsze projektuj z myślą o swoich odbiorcach 

Zasada ta odnosi się nie tylko do treści prezentacji, ale także do jej formy. Zastanów się nad formatem swojej prezentacji. Jak i gdzie będzie ona wyświetlana? Prezentacje wyświetlane na dużym projektorze podczas spotkania biznesowego będą wyglądały inaczej niż te dla trzech lub czterech współpracowników w gabinecie szefa.  

Struktura perfekcyjnej prezentacji 

Zacznij od nakreślenia struktury prezentacji. Ile slajdów powinno się w niej znaleźć? Ile bloków/sekcji chcesz zawrzeć? Jakie są kluczowe punkty wystąpienia? 
Narysuj swoje slajdy i zdecyduj, co w każdym przekazać. Jeśli Twoja prezentacja jest dość długa (ponad 20 slajdów), dodaj kilka slajdów nawigacyjnych. Stwórz krótką  infografikę przedstawiającą wszystkie kluczowe punkty prezentacji. By ułatwić słuchaczom zorientowanie się w prezentacji, bardzo pomocne jest umieszczenie takiego slajdu na jej początku. 

Struktura poszczególnych slajdów 

Nie wolno zamieszczać zbyt wielu informacji na pojedynczym slajdzie. Za wszelką cenę unikaj długich bloków tekstów. Pamiętaj, że slajdy nie są szkicami Twojego wystąpienia. Traktuj je jako sposób na ułatwienie słuchaczom zrozumienia tego, co chcesz pokazać lub przekazać. 
Dlatego w prezentacji mówionej umieść tylko kluczowe punkty/wnioski i uzupełnij je ustnie podczas spotkania. Jeśli jednak zamierzasz przesłać swoją prezentację uczestnikom spotkania czy współpracownikom, użyj stopek, aby dodać wszystkie mniej ważne szczegóły, źródła itp. 

Stwórz doskonale wyglądającą prezentację 

Nawet jeśli nie jesteś uzdolnionym grafikiem, możesz skorzystać z gotowego szablonu. Być może Twoja firma już taki dedykowany szablon posiada. Jeśli nie, istnieje cały wybór szablonów dostępnych w samym PowerPoincie. Można w nich wybierać kolory, czcionki i ikony oraz zmieniać wygląd każdego slajdu. A skoro już mówimy o kolorach, to w przypadku prezentacji lepiej być orłem niż papugą. Wybierz jedną paletę kolorów i trzymaj się jej. Twoja prezentacja nie może być zbyt krzykliwa i kolorowa. Ograniczenie się do jednej lub dwóch grup kolorów sprawi, że wszystko będzie bardziej przejrzyste i profesjonalne.  

Grafiki rządzą 

Materiały wizualne odgrywają kluczową rolę w każdej prezentacji. Wykresy, tabele, tabele, infografiki, ikony - wszystkie te elementy podnoszą prezentację na zupełnie nowy poziom. Przydatna jest również numeracja oraz punktory. Należy jednak pamiętać, aby były one krótkie i przedstawiane jeden po drugim, aby zwrócić na nie większą uwagę. 
 
A co z hiperłączami? Jeśli to możliwe, staraj się ich unikać w prezentacji. Naszym zdaniem lepszym pomysłem jest po prostu osadzanie wideo czy nagrań w treści prezentacji - w ten sposób wygląda to bardziej profesjonalnie. 
W przypadku prezentacji biznesowych odradzamy użycie wymyślnych efektów przejść i niepotrzebnych animacji. Lepiej zachować prostotę. 
A jeśli potrzebujesz pomocy przy prezentacjach - zespół Admind jest do Twojej dyspozycji! Chętnie pomożemy Ci stworzyć przekonujące i przejrzyste prezentacje, które będą doskonale współgrać z Twoją marką. Skontaktuj się z nami, aby poznać szczegóły! 


 • Admind Agency Sp. z o.o. Sp. k.
 • ul. Dworska 1
 • 30-314 Kraków
 • PL

Pozostałe notatki

E-doręczenia – na jakie zmiany powinni przygotować się przedsiębiorcy?

 • 27.05.2022

E-doręczenia to pierwszy krok ku wdrożeniu w życie projektu, umożliwiającego wysyłanie o odbieranie korespondencji między podmiotami publicznymi a niepublicznymi. Już od lipca obowiązek posiadania adresu do doręczeń elektronicznych zostanie nałożony na przedsiębiorców.

Instytucje unijne na ostatniej prostej do wprowadzenia min. stawki podatkowej

 • 24.05.2022

Planowana reforma, nad którą obecnie debatuje Europarlament, może znacznie pokrzyżować plany przedsiębiorcom, korzystającym z możliwości prowadzenia swojej działalności gospodarczej w krajach UE o liberalnych prawach podatkowych.

Kara prezesa UOKiK nałożona na Vinted: „O warunkach płatności trzeba informować!”

 • 20.05.2022

Sprawa dotycząca kary administracyjnej nałożonej przez Prezesa UOKiK na litewską spółkę Vinted UAB jest nadal gorącym tematem internetowych debat. Zaniedbania sprawiły, że nad jedną z czołowych platform handlu odzieżą używaną wisi widmo poniesienia kosztów w kwocie ponad 5,3 mln. złotych. Choć Vinted planuje zaskarżyć decyzję Prezesa UOKiK, dowody obciążające litewskiego giganta są niepodważalne.

Uchwała reklamowa budzi kontrowersje wśród krakowskich przedsiębiorców

 • 18.05.2022

Rada Miasta Krakowa ogłosiła, że od 1 lipca bieżącego roku zaczną obowiązywać nowe „Zasady i warunki sytuowania obiektów małej architektury, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń”. Jej treść budzi kontrowersje wśród krakowskich przedsiębiorców i generuje prawny chaos.