Renesans pracy tymczasowej – coraz chętniej skłania się ku niej branża IT i medyczna

 • 02.06.2021
 • JP Business Law Firm Sp. z o.o.
 • ul. Puławska 12/3
 • 02-566 Warszawa
 • PL

Praca tymczasowa na polskim ryku funkcjonuje od lat, co w pewnym sensie dobrze oddaje kosensus rynkowy – wieloletnia obecność świadczy, że w dużej części zaspokaja potrzeby rynku, odpowiada wymaganiom części pracodawców, ale i oczekiwaniom niemałej liczby pracowników. Pandemia koronawirusa tylko uwydatniła jej zalety i w pewnym sensie odpowiada za swoisty renesans tej formy zatrudnienia oraz ekspansję na bardziej specjalistyczne branże – takie jak chociażby IT czy medycyna.

report image
Do tej pory praca tymczasowa to była często domena dużych zakładów usług produkcyjnych. W konsekwencji lockdownów niektóre branże były zmuszone do radykalnego cięcia kosztów i zwalnianie pracowników. Ci pracodawcy, którzy jeszcze przed lockdownem korzystali z usług agencji pracy tymczasowej, mogli prawie bezboleśnie zredukować wyłącznie (albo przede wszystkim) tymczasowe zatrudnienie. To pozwoliło im utrzymać się na rynku i uratować swoich stałych pracowników. Większe agence pracy tymczasowej miały w swoim portfolio klientów z różnych branż, dlatego mogły szybko reagować na zmiany i przenosić pracowników tymczasowych z zakładów zmuszonych wstrzymać działalność takich jak branża eventowa, gastronomiczna czy hotelarska do zakładów z branży logistycznej, które odnotowywały wzmożone potrzeby kadrowe z racji ogromnych dynamik odnotowywanych przez kanał e-commerce. Powszechna opinia dotycząca pracy tymczasowej do tej pory wiązała ją z pracami prostymi, jednak zaburzenia struktury popytowej której doświadczyliśmy w efekcie pandemii (i których cały czas doświadczamy) sprawiają, że praca tymczasowa bywa funkcjonalna również tam, gdzie mówimy o  projektach czy określonych zamówieniach, a to już np. naturalne środowisko branży IT. Wreszcie elastyczności, po doświadczeniach z home office, zacżęli również w większym stopniu oczekiwać sami pracownicy – mając świadomość, że perspektywy zawodowe tkwią w realizacji zleceń, a nie w trwaniu na tzw. stanby. Czy taki stan rzeczy ma szansę utrzymać się w przyszłości? Trudno odpowiedzieć jednoznacznie, ale na pewno ryzyko pandemiczne będzie w najbliższych latach wkalkulowywane w modele biznesowe firm, co będzie miało wpływ i na kształtowanie polityki kadrowej i na strukturę oraz warunki kontraktowania załogi w firmach.

Autorem komentarza jest Valeria Jeleńska,  Prezes Zarządu w JP Business Law Firm  

Prawnik z wieloletnim doświadczeniem w obsłudze prawnej podmiotów prawnych i osób fizycznych. Kompetencje zdobywała w międzynarodowej kancelarii prawnej oraz jako Legal Business Partner w Grupie spółek z branży dostarczenia rozwiązań kadrowych. Specjalizuje się w prawie korporacyjnym, prawie pracy, prawie migracyjnym (prawo polskie, rosyjskie, białoruskie). 

 • JP Business Law Firm Sp. z o.o.
 • ul. Puławska 12/3
 • 02-566 Warszawa
 • PL

Pozostałe notatki

Praca zdalna w Polsce - jakie regulacje nas czekają

 • 24.06.2021

W marcu 2021 r. minął rok odkąd wielu pracowników biur przeszło na tak zwany home office i ten tryb pracy w dobie pandemii stał się standardem oraz chętnie wykorzystywanym rozwiązaniem przez większość pracodawców. Organizacyjnie pracodawcy dość dobrze poradzili sobie z przejściem na taki system pracy, jednak z uwagi na praktycznie brak regulacji prawnych teraz przepisy muszą nadążyć za zmianami na rynku, które obserwujemy.

Rödl & Partner nowoczesny w zarządzaniu – 19. Ranking Kancelarii Prawniczych „Rzeczpospolitej”

 • 23.06.2021

W 19. edycji Rankingu Kancelarii Prawniczych dziennika „Rzeczpospolita” Rödl & Partner otrzymał wyróżnienie w kategorii nowoczesność w zarządzaniu. Tym samym znalazł się w gronie najbardziej innowacyjnych firm prawniczych w Polsce.

Jak centra danych konsumują energię?

 • 22.06.2021

Postęp cywilizacyjny zwiększa zapotrzebowanie na energię elektryczną. W XIX w. konsumpcję energii rozpoczęliśmy od węgla, w kolejnym XX wieku paliwem była ropa, natomiast dziś, u progu XXI w. to dane i ponadstandardowe zużycie energii elektrycznej określają następną rewolucję przemysłową. Janusz Gutowski, CEO AXI IMMO Services, AXI IMMO Group przybliża najważniejsze kwestie związane z zapotrzebowaniem sektora centrów danych na energię oraz możliwych alternatywnych źródeł jej pozyskania.

SI-RPP - Raport praktyk płatniczych, czyli... wsparcie od SI-Consulting w walce z zatorami płatniczymi

 • 22.06.2021

W agendzie webinaru zaplanowanego na 29 czerwca (godz. 10:00) umieściliśmy: Wymaganiach prawne Prezentacja rozwiązania SI-RPP Polityka licencyjna Harmonogram realizacji Zakres oferty Dodatkowe produkty SI-Consulting