Zespół fuzji i przejęć PwC liderem transakcyjnym w Polsce według prestiżowego rankingu Mergermarket

 • 30.01.2020
 • PwC Polska
 • ul. Polna 11
 • 00-633 Warszawa
 • PL
Szczegóły

Zespół Fuzji i Przejęć PwC Polska, został wybrany przez Mergermarket – prestiżowy międzynarodowy portal zajmujący się tematami transakcyjnymi i gospodarczymi – doradcą numer 1. na polskim rynku pod względem liczby transakcji, zrealizowanych w 2019 roku. Jako wiodący doradca transakcyjny (M&A) zespół pod przewodnictwem Adama Demusiaka uczestniczył w 13 zrealizowanych transakcjach w Polsce na łączną kwotę 5,7 miliarda złotych.

Polski rynek pod względem realizacji fuzji i przejęć nadal rozwija się w zawrotnym tempie. Wynika to zarówno z ogromnej dostępności kapitału, jak i stopniowego osiągania coraz bardziej znaczącej skali przez polskie podmioty na tle areny międzynarodowej. Nadszedł również moment gdy polscy przedsiębiorcy pracujący intensywnie nad własną działalnością od momentu zmiany ustroju zaczynają szukać odpoczynku, rozwiązania na kwestie sukcesji lub wyzwań z nowym partnerem biznesowym. Na pewno ten rok będzie należał do równie ciekawych, mimo oczekiwanego spowolnienia w gospodarce.
Adam Demusiak, partner w PwC, lider zespołu ds. fuzji i przejęć
Zespół Fuzji i Przejęć PwC, którym kieruje Adam Demusiak, w minionym roku był doradcą wiodącym przy transakcjach m.in. dla takich podmiotów jak Masterlease, Polcom, Masterchem czy Przelewy24. Łączna wartość wszystkich transakcji zrealizowanych przez zespół fuzji i przejęć PwC w 2019 r. wyniosła ok. 5,7 mld zł (wartość większości transakcji realizowanych na rynku prywatnym jest poufna, dlatego w zestawieniu Mergermarket ww. wartości są nieujęte).
Zespół Fuzji i Przejęć jest częścią Deals Platform w PwC – zespołu ponad 150 specjalistów, którzy pracują wyłącznie na potrzeby rynku transakcji - w Polsce i regionie. Konsultanci Deals Platform doradza klientom na każdym etapie cyklu życia transakcji, od momentu wygenerowania pomysłu na transakcję, identyfikacji celu do przejęcia i opracowania strategii, przez etap realizacji transakcji, aż po zakończenie procesu integracji i zbudowanie wartości firmy w okresie potransakcyjnym. Zespół współpracuje przy szerokim spektrum obszarów -  od strategii podatkowych do finansowania transakcji - zarówno dla kupujących, jak i sprzedających, funduszy private equity, inwestorów branżowych czy indywidualnych.Jak wynika z ostatniego raportu PwC „Budowanie wartości w transakcjach M&A” ze względu na wyjątkowo wysokie ceny nabycia i kurczące się niegdyś niezawodne źródła zapewniania długofalowej rentowności – takie jak redukcja kosztów i możliwość generowania zwrotu dzięki dźwigni finansowej – obecnie nabywcy muszą ciężej pracować, aby zapewnić sobie odpowiedni zwrot z transakcji.
Ten szybko zmieniający się krajobraz stanowi tło rekordowej obecnie aktywności transakcyjnej w sektorze: odsetek transakcji zawartych przez firmy PE wśród globalnej aktywności transakcyjnej jest najwyższy od 2013 roku. Strategia budowania wartości po transakcji staje się jednak dziś jednym z priorytetów. Rafał Dróbka, partner w PwC, lider Deals Platform
Publikowany co roku ranking Mergermarket powstaje na podstawie analizy informacji z obszaru fuzji i przejęć (M&A) na całym świecie. Uwzględnia zawarte w danym roku transakcje, których wartość przekracza 5 mln dol. i dotyczy co najmniej 30% sprzedanych udziałów danego podmiotu. Wartość większości transakcji realizowanych na rynku prywatnym jest poufna dlatego w danych portalu Mergermarket ww. wartości nie są ujmowane. 
Więcej o usługach doradztwa PwC w zakresie fuzji i przejęć.
https://www.pwc.pl/pl/media/2020/zespol-fuzji-i-przejec-pwc-liderem-transakcyjnym-w-polsce-wedlug-rankingu-mergermarket.html • PwC Polska
 • ul. Polna 11
 • 00-633 Warszawa
 • PL

Pozostałe notatki

MB Motors Autoryzowany Dealer Mercedes-Benz

 • 24.02.2020

MB Motors to Autoryzowany Dealer Mercedes-Benz, który istnieje na rynku już od roku 2003. Posiada wpływową i stale rosnącą pozycją na rynku mazowieckim oraz Wielkopolskim.

Ograniczenia zatorów płatniczych w transakcjach handlowych w świetle nowelizacji

 • 14.02.2020

Z dniem 1 stycznia 2020 r. weszła w życie ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia zatorów płatniczych z dnia 19 lipca 2019 r. Na jej gruncie, do polskiego porządku prawnego wprowadzone zostały istotne zmiany, jak również nowe instytucje, zmierzające do ukrócenia niepożądanych w obrocie handlowym praktyk przejawiających się w istotnych opóźnieniach płatniczych za otrzymane towary lub usługi.

Eversheds Sutherland Wierzbowski jednym z doradców MF i UKNF w projekcie rozwoju innowacyjnych usług finansowych

 • 07.02.2020

Ministerstwo Finansów i Urząd Komisji Nadzoru Finansowego, ze wsparciem Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju i KE, rozpoczęły projekt mający na celu ustanowienie ram prawnych oraz technologicznych dla rozwoju sektora FinTech oraz SupTech w Polsce. W skład konsorcjum odpowiedzialnego za projekt weszli: Areto, FinTech Consultancy, IT9 oraz Eversheds Sutherland Wierzbowski.

Dopłaty do aut elektrycznych i wodorowych. Niekonsekwentny system wsparcia.

 • 05.02.2020

28 listopada 2019 roku w życie weszło rozporządzenie w sprawie dopłat do zakupu nowych samochodów elektrycznych i wodorowych.