Raport – Rynek magazynowy w III kwartale 2019 r. - 20 mln mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej w Polsce w przyszłym roku

 • 15.11.2019
 • Axi Immo Group Sp. z o.o.
 • ul. Twarda 18
 • 00-105 Warszawa
 • PL
Szczegóły

Sektor magazynowy w Polsce odnotował kolejny dobry kwartał. W okresie od czerwca do września 2019 wynajętych zostało ponad 830 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej, oddano do użytku 990 tys. mkw., a w budowie pozostaje 1,85 mln mkw. – czytamy w raporcie AXI IMMO podsumowującym III kwartał br.

report image
Rynek inwestycyjny: Jest popyt, brak podaży

Po poprzednim rekordowym dla sektora magazynowego roku, wynik na rynku inwestycyjnym za trzy pierwsze kwartały 2019 roku również można uznać za udany. Wprawdzie wartość transakcji inwestycyjnych była niższa o 23% i wyniosła 634 mln euro w porównaniu do analogicznego okresu w roku ubiegłym, ale wynika to głównie z braku podaży, a nie niskiego zainteresowania inwestorów.

Główne kierunki kapitału płyną z Azji, ale widoczni są także inwestorzy z Czech i Europy Zachodniej. Stopy kapitalizacji wykazują dalszą delikatną tendencję spadkową, choć nadal są o 100 – 150 punktów bazowych wyższe niż oferty na rynkach Europy Zachodniej – komentuje Renata Osiecka, Patner Zarządzająca AXI IMMO.  

Popyt: Blisko 40% całości popytu w regionie Warszawy

Od początku roku wynajętych zostało 2,63 mln mkw., z czego 830 tys. mkw. przypadło na III kwartał 2019 r. Pięć głównych rynków magazynowych odpowiadało za 87% w całości popytu. Liderem popytu był region Warszawy, gdzie łącznie wynajęto 319 tys. mkw. powierzchni magazynowo-produkcyjnej.

Podaż: 60% nowej podaży, dzięki inwestycjom BTS

Całkowita podaż nowoczesnej powierzchni magazynowej w Polsce na koniec września 2019 r. przekroczyła 17,5 mln mkw. To rezultat oddania do użytkowania od początku roku blisko 2 mln mkw., z czego 990 tys. mkw. to inwestycje zakończone w III kw. br. Jest to wynik o 56% wyższy w porównaniu z analogicznym okresem w roku ubiegłym.

Najwięcej nowej powierzchni A-klasowej deweloperzy dostarczyli na rynek w regionie Górnego Śląska, aż 368 tys. mkw., następnie w Polsce Centralnej – 218 tys. mkw.

Aktywność deweloperska nie słabnie, czego efektem było 1,85 mln mkw. w budowie na koniec września br. Najwięcej powierzchni powstaje w regionie Warszawy 456 tys. mkw.

Poziom pustostanów na ścieżce wzrostu

W ostatnim kwartale średni współczynnik powierzchni niewynajętej wzrósł o 1,2 p.p. i na koniec września 2019 wyniósł 6,2%. W kolejnych kwartałach możemy spodziewać się wzrostu dostępności powierzchni na większości rynków, ze względu na dużą liczbę inwestycji z udziałem części spekulacyjnej. Wśród głównych rynków najwyższy wskaźnik odnotowano w Warszawa miasto (10%) oraz Polsce Centralnej (8,3%).

Stawki czynszów zależne od konkurencyjności regionalnej

Stawki bazowe w ostatnim kwartale 2019 r. utrzymywały się na stabilnym poziomie, choć w wybranych lokalizacjach nadal widoczny jest trend wzrostowy związany z wyższymi kosztami zakupu gruntów i materiałów budowalnych. Z drugiej strony na wysoce konkurencyjnych rynkach, gdzie rośnie dostępność powierzchni, stawki wykazują delikatną tendencję spadkową. Najwyższe stawki czynszów bazowych niezmiennie dotyczą rynku warszawskiego w obrębie miasta (4,80–5,25 EUR/mkw./miesiąc), gdzie większość transakcji dotyczy mniejszych powierzchni poniżej 4-5 tys. mkw. Czynsze bazowe na pozostałych rynkach magazynowych, w przypadku większych modułów typu Big-box kształtują się na poziomie 2,60–3,80 EUR/mkw./miesiąc. Stawki efektywne są średnio o 25-35% niższe niż bazowe.

 • Axi Immo Group Sp. z o.o.
 • ul. Twarda 18
 • 00-105 Warszawa
 • PL

Pozostałe notatki

ebook Praktyczne aspekty MDR (Raportowanie Schematów Podatkowych)

 • 06.12.2019

Zapraszamy Państwa do zapoznania się z najnowszym bezpłatnym eBookiem "Praktyczne aspekty MDR" przygotowanym przez specjalistów Instytutu Cen Transferowych.

Colian Logistic w Panattoni Park Wrocław IX

 • 03.12.2019

Colian Logistic, spółka należąca do grupy Colian Holding SA., lidera na rynku spożywczym przeniosła się do nowego magazynu w okolicach Wrocławia. Firma wynajęła 7 250 mkw. powierzchni magazynowo – biurowej w Panattoni Park Wrocław IX. W transakcji najmu doradzała firma AXI IMMO.

Amwin nagrodzony Platynową Statuetką Fair Play 2019!

 • 25.11.2019

Z wielką przyjemnością i satysfakcją Prezes Zarządu Marek Winter, podczas uroczystej Gali Przedsiębiorstwa Fair Play 2019, odebrał Certyfikat już po raz 10-ty! Amwin Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp. k. jako jedyna firma z branży w województwie wielkopolskim została także uhonorowana Platynową Statuetką!

Kuehne + Nagel rozszerza swoją europejską sieć drogową w Holandii i Belgii

 • 22.11.2019

Kuehne + Nagel ogłasza przejęcie wydzielonej części działalności transportowej i logistycznej firmy Rotra. Firma z siedzibą w Holandii zatrudnia ok. 800 pracowników i osiąga roczny przychód netto powyżej 100 mln EUR.