Metroplan Polska - podsumowanie 20 lecia

 • 04.10.2019
 • Metroplan Polska Sp. z o.o.
 • Ul. Skarbowców 23a, Bud. A1
 • 53-025 Wrocław
 • PL

20 lat - to brzmi dumnie. Rok 2019 jest szczególny w historii naszej firmy - dwie dekady temu we wrocławskim biurze notarialnym został podpisany akt założycielski polskiego oddziału firmy.

report image
  Historia firmy związana jest mocno ze zmianami gospodarczymi w Polsce na przestrzeni lat 1989-1999. Schyłek XX wieku był owocny dla wielu firm, a także podejmowanych inwestycji. Hamburski oddział Metroplan uważnie przyglądał się sytuacji w Europie Wschodniej, a zwłaszcza Polsce. Ówczesny wieloletni klient - firma Wabco, producent z branży automotive - poszukiwał nowych regionów pod swoje inwestycje.   Metroplan stosując swoją autorską metodykę badania terenów z nieodkrytym potencjałem gospodarczym - nazywanych wewnętrznie “hidden champions” - odkrył na terenie Polski paręnaście takich regionów. Jednym z nich był Wrocław, gdzie właśnie swoje kroki skierowała firma Wabco - lokalizując zakład produkcyjny. Metroplan wyszukując hidden champions kierował i kieruje się dalej paroma pryncypiami m.in.: atrakcyjnością inwestycyjną i chłonnym rynkiem pracy, ale również perspektywą przyszłości danego regionu - dzięki dogłębnej analizie przeprowadzonej według autorskiej metodyki mógł zapewnić klienta o długofalowym sukcesie. Tak też się stało w przypadku Wabco. Jeden z pierwszych hidden champions zwrócił uwagę pozostałych klientów z portfela firmy, którzy poprosili o analizy regionów dla ich planów inwestycyjnych. Teren Dolnego Śląska pełen jest obiecujących regionów gospodarczych - jednym z nich jest Legnica wraz z otaczającym ją powiatem legnickim. Rekomendacje Metroplan przyczyniły się do powstawania nowych inwestycji takich firm jak Voss, Faist czy Oetiker. Efektem tego był znaczący rozwój firmy oraz ilości realizowanych inwestycji na terenie Polski. Napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych z ramienia klientów Metroplan wpłynął znacząco na rozwój całych regionów.   Pomimo upływu lat i stopniowego nasycania się polskiego rynku oraz gospodarki, Metroplan był w stanie wyszukać kolejne nieodkryte regiony z potencjałem gospodarczym. Idealnym przykładem jest tutaj miasto Nowa Ruda, które od 2014 roku stało się miejscem inwestycji firmy Umicore. Inwestor zlokalizował swój zakład produkcyjny na terenie miasta, po 5 latach od startu inwestycji jest na stadium kończenia kolejnego etapu rozwoju oraz planuje kolejny. Tak śmiałe działania i efekty zostały zauważone przez innych klientów Metroplan, którzy korzystając z doświadczenia pioniera w regionie również zdecydowali na lokalizację swojego kapitału na terenie hidden champion - Morat Swoboda i Morat Swoboda Motion. W 2019 roku kończą realizację pierwszych etapów inwestycji w regionie.  Ostatnie 20 lat to ogrom doświadczenia naszego zespołu, dziesiątki zakończonych z sukcesem inwestycji, a także tysiące rozmów z naszymi klientami - o ich planach i marzeniach. Jesteśmy dumni, że mogliśmy współpracować z tak wieloma firmami, dostarczając im najlepsze rozwiązania z możliwych. Spoglądamy w przyszłość z odwagą, ponieważ rysuje się ona wyraźnie.
 • Metroplan Polska Sp. z o.o.
 • Ul. Skarbowców 23a, Bud. A1
 • 53-025 Wrocław
 • PL

Pozostałe notatki

Przywrócenie pracownika na koszt i ryzyko pracodawcy.

 • 19.11.2019

Sąd pierwszej instancji nakazać dalsze zatrudnianie pracownika aż do czasu prawomocnego zakończenia postępowania.

Raport – Rynek magazynowy w III kwartale 2019 r. - 20 mln mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej w Polsce w przyszłym roku

 • 15.11.2019

Sektor magazynowy w Polsce odnotował kolejny dobry kwartał. W okresie od czerwca do września 2019 wynajętych zostało ponad 830 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej, oddano do użytku 990 tys. mkw., a w budowie pozostaje 1,85 mln mkw. – czytamy w raporcie AXI IMMO podsumowującym III kwartał br.

Rödl & Partner wzmacnia działania w obszarze CSR

 • 14.11.2019

W polskich strukturach Rödl & Partner utworzono stanowisko całkowicie dedykowane rozwijaniu odpowiedzialnego biznesu. Firma kładzie jeszcze większy nacisk na działania dotyczące CSR.

Legalintech.pl – nowa strona Rödl & Partner o tematyce prawno-technologicznej

 • 13.11.2019

Rödl & Partner rozszerzył działalność o usługi prawno-technologiczne, z którymi dokładniej można zapoznać się za pośrednictwem nowej strony internetowej. Legalintech.pl koncentruje się na doradztwie technologicznym i cyberbezpieczeństwie.