Inwestycje w rozwój społeczny w Europie Środkowej i Wschodniej przyniosą korzyści całej europejskiej gospodarce

 • 05.12.2018
 • Deloitte Audyt spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
 • al. Jana Pawła II 22
 • 00-133 Warszawa
 • PL
Szczegóły

Jedynie 7 proc. środków przeznaczonych na inwestycje społeczne i tzw. „venture philanthrophy” na świecie trafia do krajów naszego regionu

W ciągu ostatnich prawie trzydziestu lat kraje Europy Środkowo-Wschodniej zrobiły ogromny postęp w zakresie rozwoju gospodarczego i społecznego. Gospodarki Polski i innych krajów naszego regionu rozwijają się w tempie szybszym niż kraje Europy Zachodniej. Nie pozostało to jednak bez wpływu na rozwój społeczny, który przebiega bardzo nierównomiernie, a kraje Europy Środkowo-Wschodniej wciąż borykają się z wieloma problemami. Stworzony przez firmę doradczą Deloitte we współpracy z European Venture Philanthropy Association (EVPA) oraz Global Social Entrepreneurship Network (GSEN) wskaźnik Deloitte Social Investment Leveraging Index (DSILI) pokazuje, że inwestycje w rozwój społeczny w regionie Europy Środkowo-Wschodniej mogą nieść ze sobą potencjalny zwrot z inwestycji oraz mieć znaczny wpływ społeczny. O tych kwestiach będzie mowa podczas 14. konferencji EVPA w Warszawie.

Raport „Social Investment Leveraging Index. Investing for Impact in Central and Eastern Europe” wskazuje, że średni budżet funduszy „venture philantrophy” i inwestycji społecznych wyniósł w 2017 roku 10,7 mln euro, o 9 proc. więcej niż rok wcześniej. Jedynie 7 proc. pieniędzy przeznaczanych na ten cel trafiło do Europy Środkowej i Wschodniej, choć zaznaczyć należy, że jeszcze dwa lata wcześniej było to tylko 2 proc. Wzrost ten wynikał przede wszystkim z większych nakładów lokalnych inwestorów. Dla porównania 54 proc. środków z wyżej wspomnianych funduszy, mających rozwiązać najbardziej kluczowe problemy społeczne, ulokowano w krajach Europy Zachodniej.

– Inwestowanie społeczne zyskuje coraz większe uznanie i to nie bez powodu. Polega na takim lokowaniu środków finansowych, które ma przynieść nie tylko określony zwrot finansowy, ale także określoną korzyść społeczną. Takie podejście pozwala maksymalizować zyski, ale też rozwiązywać najbardziej kluczowe problemy społeczne i środowiskowe – mówi Irena Pichola, Partner, Lider zespołu ds. zrównoważonego rozwoju w Polsce i Europie Środkowej w Deloitte. – O ile w krajach Europy Zachodniej jest ono bardzo popularne, w naszym regionie znajduje się w początkowym stadium rozwoju. W raporcie pokazujemy, że zminimalizowanie problemów społecznych w Europie Środkowej i Wschodniej wpłynie na rozwój regionu i dalszą integrację całego kontynentu – dodaje.

Na co przeznaczane są środki przedsiębiorców społecznych? Z danych EVPA wynika, że przede wszystkim na rozwój ekonomiczny i społeczny, ale też niwelowanie różnic gospodarczych i edukację. Beneficjentami tych działań są, m.in.: osoby o niższych dochodach, dzieci i młodzież, osoby niepełnosprawne czy wykluczone społecznie oraz migranci i uchodźcy.

Więcej informacji na Deloitte Aktualności
 • Deloitte Audyt spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
 • al. Jana Pawła II 22
 • 00-133 Warszawa
 • PL

Pozostałe notatki

Konkurs Supply Chain Finance Awards 2018: Kuehne + Nagel wygrywa w kategorii Transport i Logistyka

 • 10.12.2018

Podczas corocznej ceremonii, która odbywa się w Amsterdamie, społeczność Supply Chain Finance nagrodziła oferowane przez Kuehne + Nagel rozwiązanie finansowe dla łańcuchów dostaw, jako najlepszy program w kategorii Transport i Logistyka.

HORTI-TECH i FruitPRO razem dla sadownictwa i warzywnictwa w Targach Kielce

 • 05.12.2018

IV HORTI-TECH Targi Technologii Sadowniczych i Warzywniczych oraz mkonferencja FruitPRO, odbędą się w Targach Kielce w dniach 13-14 lutego 2019 roku. Będzie to możliwość spotkania wysokiej klasy ekspertów w jednym czasie i miejscu, w komfortowych obiektach Targów Kielce – drugiego ośrodka kongresowo- wystawienniczego Europy Środkowo-Wschodniej.

KKCG Real Estate inwestuje w Polsce

 • 03.12.2018

KKCG Real Estate zakupił portfolio 5 projektów produkcyjnych o łącznej powierzchni 54 500 mkw. na terenie Polski. Wartość transakcji wyniosła ok. 41 mln euro. KKCG Real Estate jest częścią KKCG Group, która należy do czeskiego inwestora Karla Komarka. Dział Investment AXI IMMO doradzał kupującemu w transakcji.

Nowa Szkoła wynajmuje w Panattoni Central European Logistics Hub w Łodzi

 • 03.12.2018

Firma Nowa Szkoła – lider polskiego rynku mebli oraz pomocy edukacyjnych i dydaktycznych wynajęła ponad 7 500 mkw. powierzchni magazynowo – biurowej w Panattoni Central European Logistics Hub w Łodzi. AXI IMMO doradzało klientowi w negocjacjach umowy najmu.