SUUS zwiększa wsparcie klientów na Śląsku w eksporcie i imporcie towarów. Operator otworzył skład celny w Sosnowcu

 • 22.08.2023
 • Rohlig SUUS Logistics
 • ul. Równoległa 4A
 • 02-235 Warszawa
 • PL

Rohlig SUUS Logistics dostrzega rozwój gospodarczy Śląska i rozszerza ofertę usług logistycznych dla firm działających w regionie. Największy polski operator uruchomił skład celny w Sosnowcu, aby jeszcze skuteczniej wspierać przedsiębiorstwa w imporcie i eksporcie towarów. Jest to ósmy skład celny operatora w Polsce.

report image
SUUS specjalizujący się w kompleksowym zarządzaniu łańcuchem dostaw, posiada szeroki wachlarz usług logistycznych dla klientów na Śląsku. W Sosnowcu firma zarządza przestrzenią o łącznej powierzchni ok. 19 tys. mkw. W skład kompleksu wchodzi magazyn wysokiego składowania (ok. 11 tys. mkw.) oraz terminal przeładunkowy (ok. 8 tys. mkw.), a teraz także skład celny. Z kolei w Tychach mieści się agencja celna SUUSa, a Gliwicach magazyn logistyczny, który już na jesieni podwoi swoje zdolności operacyjne i zwiększy powierzchnię do 20 tys. mkw., dzięki czemu operator będzie zarządzał prawie 40 tys. mkw. w regionie.

– Obserwujemy proces modernizacji województwa śląskiego i przeobrażania się z monokultury górniczej w nowoczesny klaster przemysłowo-technologiczny, w którym znaczący udział ma m.in. branża automotive. Z jednej strony coraz więcej zagranicznych firm inwestuje w tym regionie, z drugiej natomiast dynamicznie rośnie lokalny biznes, który coraz odważniej angażuje się na arenie międzynarodowej, eksportując i importując towary. Dlatego firmy obecne na Śląsku potrzebują kompleksowej obsługi logistycznej – magazynowania, dystrybucji wyrobów gotowych, ale także transportu surowców czy komponentów oraz obsługi celnej – co ma także bezpośredni wpływ na oszczędności finansowe i czasowe. Właśnie dlatego zdecydowaliśmy się na rozszerzenie naszych lokalnych kompetencji i otworzyliśmy skład celny w Sosnowcu ­
– mówi Rafał Małek, Regional Director w Rohlig SUUS Logistics. Śląsk dla wielu firm jest ważnym hubem logistycznym m.in. na kraje Europy Środkowo-Wschodniej (m.in. Polska, Czechy, Słowacja czy Węgry) czy Europy Południowej (np. kraje bałkańskie czy Włochy, Grecja).

– Główną ideą składu celnego jest odroczenie w czasie zapłaty ceł oraz podatków – akcyzowego i VAT (do momentu opuszczenia towaru ze składu celnego). Dzięki temu przedsiębiorcy mogą zarządzać swoją płynnością finansową, a także stanami magazynowymi zgodnie z zapotrzebowaniem. Co więcej, w przypadku reeksportu składowanie celne pozwala na nieuiszczanie ceł i innych należności podatkowych, a także na przeprowadzenie procedury naprawczej np. w przypadku zatrzymania towaru przez Urząd Celny ze względu na braki w oznakowaniu produktu czy niezbędnej dokumentacji, określonej przepisami UE lub przepisami krajowymi
tłumaczy Mirosław Kłósek, Customs Services Director w Rohlig SUUS Logistics. – Gdy towar klienta znajduje się w składzie celnym, możemy także wykonać na nim szereg usług dodanych, np. oklejanie opakowań, dodawanie instrukcji obsługi, banderolowanie i etykietowanie (w przypadku alkoholi) czy poprawianie wyglądu lub jego jakości handlowej dodaje.

Usługi celne SUUSa są ważnym elementem jego kompleksowej oferty i mają szczególne znaczenie dla klientów działających globalnie. Polski operator posiada 14 oddziałów agencji celnych, 9 magazynów czasowego składowania, 8 składów celnych czy ponad 60 miejsc uznanych. Firma dokonuje rocznie 150 tys. odpraw celnych przesyłek drogowych, morskich, lotniczych i kolejowych.
 • Rohlig SUUS Logistics
 • ul. Równoległa 4A
 • 02-235 Warszawa
 • PL

Pozostałe notatki

Kuehne+Nagel i Capgemini łączą siły w dążeniu do zapewnienia kompleksowej obsługi łańcucha dostaw

 • 29.09.2023

Kuehne+Nagel i Capgemini ogłosiły zawarcie strategicznego porozumienia w celu stworzenia wiodącej w branży oferty usług orkiestracji łańcucha dostaw. Dzięki temu będą mogły świadczyć kompleksowe usługi w całej sieci łańcucha dostaw. Umożliwi to firmom zachowanie sprawności w globalnym ekosystemie poprzez tworzenie odpornych, wydajnych i zrównoważonych procesów łańcucha dostaw.

DIMAX Int. Poland dopełnia Panattoni Park Pruszków V (Ulma) i kończy jego komercjalizację

 • 25.09.2023

Firma DIMAX Int. Poland, wyłączny importer i przedstawiciel niemieckiej marki agregatów prądotwórczych oraz maszyn ogrodowych Könner & Söhnen, przenosi się do nowego centrum dystrybucyjnego Panattoni Park Pruszków V (Ulma). Najemca zajmie 3 400 mkw. powierzchni magazynowej i biurowej i tym samym zajmie ostatni wolny moduł w podwarszawskiej inwestycji. W transakcji firmę DIMAX Int. Poland reprezentowało AXI IMMO.

Nowe centrum logistyczne w Toruniu gotowe na sprawną obsługę przesyłek w regionie

 • 25.09.2023

Kuehne+Nagel otworzyło nowy obiekt logistyki drogowej w Toruniu, który zwiększy możliwości dystrybucyjne w województwie kujawsko-pomorskim oraz wzmocni lokalną i międzynarodową sieć drobnicową.

Schumacher Packaging uruchamia sklep internetowy pod marką Schumacher Pack Solution!

 • 15.09.2023

Schumacher Packaging – europejski lider w dziedzinie produkcji opakowań z tektury falistej i litej, wychodzi naprzeciw oczekiwaniom klientów i otwiera sklep internetowy pod nową marką Schumacher Pack Solution.